Staff

Leadership Team:

Executive Headteacher: 

Mrs K Bargh B.Ed. (Hons.) M.A. NPQH NPQEL

Federation Inclusion Lead & Head of NIAT: 

Mrs R Hadley B.Sc. (Hons.) PGCE SLE 

Federation Senior Assistant Headteacher: 

Mr K Stephens B.Sc. Pg.Cert. QTS NPQSL 

Federation Business Manager: 

Mrs G Crowther 

Head of School Primary: Michelle Smith B.A. (Hons.) PGCE SLE  

Head of School Secondary: Ruth Richardson B.Ed (Hons) M.A. NPQH 

Senior Assistant Headteacher (Walsall Wood):

Lianne Atkins B.A. (Hons.) QTS 

Senior Assistant Headteacher (Safeguarding):

Nicole Rostron M.Sc. M.A. (Hons.) PGCE NPQSL

Assistant Headteacher:

Lorna Meredith-Jones B.A (Hons) QTS NPQSL

Assistant Headteacher:

Carrie-Ann Brander B.A (Hons)

Assistant Headteacher:

Jessica Roxburgh B.Sc (Hons) MEd PGCE NASENCo

Early Years Lead:
Lisa Chatwin B.A (Hons) QTS

Curriculum Lead:
Amanda Wise B.Ed (Hons) SLE 

PMLD Lead:
Clare Grubb B.A (Hons) PGCE 

Physical Development Lead: Rhian Jones B.A. (Hons) 

Primary Teachers :

Ladybird Class Teacher:

Lisa Chatwin B.A (Hons) QTS & Paula Phipps B.A. (Hons.) QTS 

Caterpillar Class Teacher:

Anne Williams B.A (Hons) QTS NNEB DPQS

Owl Class Teacher:

Sue Taylor B.A. (Hons) PGCE QTVI SLE 

Dove Class Teacher:

Sarah Hodgkinson B.A (Hons) QTS 

Robin Class Teacher:

Leeanne Davis B.A (Hons) PGCE

Beaver Class Teacher:

Claire Kellas B.Sc. (Hons) PGCE 

Otter Class Teacher:

Charlie Jevon M.Sc. B.Sc. (Hons) PGCE 

Bumblebee Class Teacher:

Kiera Hyde B.A (Hons) QTS

Grasshopper Class Teacher:

Louise Benton B.A. (Hons) PGCE  

Dragonfly Class Teacher:

Julia Harris B.A (Hons) PGCE

Butterfly Class Teacher: 

Harriet Redshaw B.A (Hons) & Rosie Jones B.A (Hons) Pg.Cert. PGCE

Field Mice Class Teacher:

Rhian Jones B.A. (Hons) 

Squirrel Class Teacher:

Heidi Dowd B.A (Hons) PGCE QTS

Hedgehog Class Teacher:

Alice Standley B.A. (Hons.) QTS NPQLT

Rabbit Class Teacher:

Adele Williams B.A. (Hons.) PGCE QTS

Badger Class Teacher:

Lee Cooper B.Sc (Hons)

Fox Class Teacher:

Nicola Underwood B.Ed (Hons) QTS

Deer Class Teacher:

Ellen Joyce B.A (Hons) QTS

Firefly Class Teacher:

Rebecca Clifft B.A (Hons) PGCE

Music Teacher:

Bev Cullen PGCE LGSMD LWCMD

Cover Teacher:

Gillian Boot B.Sc (Hons) PGCE SLE 

Secondary Teachers: 

Nightingale Class Teacher:

Clare Grubb B.A (Hons) PGCE NPQLT 

Birch Class Teacher:

Gail Mason B.Ed (Hons)

Chestnut Class Teacher:

Amanda Wise B.Ed (Hons) SLE & Grace Kindon B.A. (Hons.) QTS Pg.Cert 

Willow Class Teacher:

Claire Jennings B.A QTS

Art/Home Economics Teacher:

Elizabeth Macauley B.A (Hons) PGCE

Art Teacher:

Daniel Taylor B.A (Hons)

Music Teacher:

Bev Cullen PGCE LGSMD LWCMD

Teaching Assistants: 


HLTA - Andre AlmeidaJo Bell B.A. (Hons)Jackie PowisEsther Whittingham FdA,  Pam Wingfield

Teaching Assistants - Rabiah Akhlaq, Farhat Aktar,  Debbie Appleby,  Jade Aston,  Lauren Baines,  Kylie Barlow,  Jemma Beer,  Lovely Begum,  Jodie Bird, Lisa Blakemore,  Louise Bone,  Chantelle Borthwick,  Jane Brandrick,  Sherri Brannen,  Tammy Brimson, Hannah Brookes,  Michelle Brookes, Catherine Brown, Lauren Burrows, Kirsty Calder, Elizabeth Cannon, Delena Carpenter, Natasha Chadbone-Pickman, Gemma Clift, Sharon Cook, Amanda Cooper, Tracy Cooper, Nic Dallaway, Rachel Davis, Kelly Dent, Eleanor Felton, Zoey Forsyth, Gina Gethin, Anisha Ghordan, Gemma Gilbert, Debbie Gunter, Vicky Hames, Charlotte Harman, Nic Hayes, Tara Hickenbottom, Kim Hill, April Hitchcock, Kym Hobby, Emma Hodgkiss, Denise Howdle, Lyndsey Hubbard, Josh Irvin, Katie Ismay, Tarjinder Jawander, Jodie Jennings, Emily Johnstone, Amanda Jones, Angie Jones, Elisha Kainth, Shannondeep Kaur, Kerrie Kirby, Karen Kitely, Louise Limbert-Ray, Claire Madeley, Jodie Maguire, Taranjit Malhi, Jo Mason, Jess Mayo, Chloe McInnes, Amber Muldowney, Nicky Noakes, Sadie Oduye, Jo Paddock, Joseph Parker, Lauren Price, Kim Record, Portia Richards, Chantelle Rowe, Gemma Rowley, Kerren Saunders, Daljeet Shergill, Sade Simms, Zoe Simpkins, Julie Stanley, Sophie Taylor, Gwen Thomas, Sue Thomas-Porter, Millie Tolley, Zoe Tolley, Donna Wedge, Maria Waldron, Megan Westwood, Michelle White, Danielle Wickson, Michelle Wilkinson, Deborah Worral and Kate Moreton-Yates.

Administration Team: 

Executive Assistant (Walsall Wood):

Emma Underwood 

Executive Assistant (Pelsall Lane):

Debbie Newey 

Administrator:

Emma Knight 

Apprentice Administrator:

Amy Stanton 

Receptionist:

Sadie Chapman 

Receptionist:

Rebecca Knowd 

Family and Multi-Agency Team: 

Family and Multi-agency Coordinator:

Dan Garbett 

Family and Multi-agency Coordinator:

Nin Sambhi B.A. (Hons.) PGCE  

Family and Multi-agency Coordinator:

Aimee Shaylor 

Family and Multi-agency Coordinator:

Gemma Wainwright 

Facilities Team :

Walsall Wood Site Manager:

Dave McMahon 

Walsall Wood Catering Team:

Nicky Calcroft 

Walsall Wood Cleaning Team:

Sharon Hind

Laura Spendlove 

Pelsall Lane Site Caretaker:

Michael Lawrence & Craig Knowles 

Pelsall Lane Catering Team:


Lesley Huggins

Gurjit Kaur 

Pelsall Lane Cleaning Team:

Kanta Sandhu 

Apprentice IT Technician:

Joseph Beddow